zobacz inne produkty BioActive-Tech
EnglishEspañol Italiano Français Deutsch Magyar

Zastosowanie Vitaeapis®, a w szczególności Vitaeapis® Premium przed zimowlą to rezultat lepszego przezimowania rodzin pszczelich. Pszczelarze obserwują znacznie mniejszy osyp pszczół na dennicy (zdjęcia poniżej). Pszczoły są znacznie silniejsze na wiosnę – pszczelarze obserwują mniej przypadków Nosema.

Na przykład pszczoły upośledzone na skutek kontaktu z preparatami ochrony roślin łatwiej zapadają na nosemozę. Ponadto w pierzdze mogą również znajdować się pozostałości środków ochrony roślin i lekarstw, stąd do zastosowania przed zimowlą rekomendowany jest w szczególności Vitaeapis® Premium.

Zobacz także obserwacje pszczelarza

Podsumowanie
Preparat Vitaeapis® jest to zupełnie nowa idea w podejściu do ochrony zdrowia pszczół. Vitaeapis® to polski wynalazek polskiego profesora i pszczelarza, honorowego członka Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich „Polanka”.

Preparat chroni pszczoły przed negatywnymi skutkami zastosowania środków ochrony roślin na pożytkach. Konsekwencją działania preparatu Vitaeapis® jest przywrócenie właściwego instynktu samooczyszczania się rodzin pszczelich. W rezultacie pszczoły samodzielnie przystępują do zwalczania roztoczy Varroa, zrzucając pajęczaki poprzez samooczyszczanie się.

Pasożyty takie jak Varroa nie tylko stanowią bezpośrednie zagrożenie, lecz także mogą przenosić dodatkowo patogeny. Jak już wspomniano, preparat nie zabija Varroa destructor , lecz pszczoły poprzez wzajemne czyszczenie się zrzucają z siebie wzajemnie pajęczaka Varroa destructor na dennicę. Zatem preparat wzmaga i intensyfikuje instynkt higieniczny, zabiegi pielęgnacyjne pszczół. Usuwając Varroa destructor pszczoły eliminują źródło potencjalnego zakażenia, które może przenosić pajęczak Varroa destructor.

Vitaeapis® wpływając na instynkt higieniczny pszczół powoduje, że wszelkie źródła zakażenia takiego jak grzybica (grzybica wapienna, Nossema apis i cerana) oraz zakaźne bakteryjne choroby czerwiu (zgnilce: europejski i amerykański) wyrzucane są przez pszczoły poza ul. Pszczoły ulowe rozpoznają i agresywnie traktują chore osobniki znajdujące się w gnieździe. Taki zabieg powoduje usunięcie źródeł zakażenia choroby (chory czerw oraz chore i martwe pszczoły) na zewnątrz ula. Podając pszczołom Vitaeapis® można znacznie ograniczyć występowanie chorób pszczół poprzez odpowiednią profilaktykę i wzrost siły rodziny pszczelej w ochronie przed chorobami. Rodzina osłabiona z różnych względów jest podatna na choroby. Pszczoły z osłabionym układem odpornościowym w razie ataku choroby nie są w stanie poradzić sobie z agresorem w postaci pasożyta, bakterii czy pierwotniaka.

Aktywacja instynktu higienicznego powoduje fizyczne zrzucanie przez pszczoły roztoczy Varroa destructor, fizyczne wyrzucanie poza ul grzybic łącznie z Nosema. Czysty ul to zwiększenie czerwienia matki, a w konsekwencji – silna i zdrowa rodzina pszczela.
W niektórych rodzinach następuje cicha wymiana matki.

Według obserwacji, w rezultacie zastosowania preparatu Vitaeapis® pszczelarz uzyskuje nawet o 30 kg więcej miodu z ula. Osyp na dennicy po zimowli jest nieliczny. Pszczoły żyją dłużej.