zobacz inne produkty BioActive-Tech
EnglishEspañol Italiano Français Deutsch Magyar

Wielu pszczelarzy zaobserwowało, że podanie Vitaeapis® kilka dni przed pożytkiem skutkuje zwiększeniem ilości miodu w stosunku do rodzin, w których preparatu nie podano. Silna rodzina to więcej miodu. A zdrowe pszczoły to zdrowy miód.

Oto jeden z przypadków:
Zbiory miodu w 2017r. po zastosowaniu preparatu Vitaeapis®:

Histogramy zbioru miodów.

Podsumowanie zbioru miodu na rzepaku:
Z powyższego histogramu dotyczącego zbiorów miodu rzepakowego wynikałoby, że stosowanie preparatu Vitaeapis® nie ma wpływu na wydajność miodową. Aczkolwiek, istotnym jest fakt, że rodziny pszczele, które otrzymały Vitaeapis® były wcześniej znacznie słabsze niż kontrolne. Zatem wniosek jest następujący: nawet słabe rodziny, którym został podany Vitaeapis® potrafiły osiągnąć wydajność miodową taką jak rodziny silne.

Ponadto należy dodać, że te rodziny, które otrzymały Vitaeapis® były po nawłoci, a rodziny kontrolne to odkłady. Odkłady po zimie to 8-10 ramek, a po nawłoci to 5-6 ramek. Zatem 2-3 ramki różnicy pszczół na wiosnę ma duże znaczenie. Na wydajność miodową oraz na rozwój rodzin pszczelich miał wpływ brak pokolenia na początku wiosny, warunki atmosferyczne (niska temperatura), a mimo to rodziny, które po zimowli były słabsze, po podaniu Vitaeapis® w syropie cukrowym dorównały niemalże rodzinom kontrolnym. Ogółem w 2017 roku zbiory miodu rzepakowego były o 1/3 wyższe w porównaniu do roku ubiegłego – 2016-go.

Zbiory miodu malinowego:
Na malinie ryzyko podtrucia pszczół jest wysokie. W roku 2017 wystąpiły zatrucia pszczół. Kontrola, czyli 20 rodzin bez Vitaeapis®, łącznie 0kg! Rodziny nie nadają się do dalszej wędrówki!!! (niemalże całkowicie wytrute pszczoły, a te, które jeszcze żyły poruszały się wahadłowym drżącym krokiem i bezlitośnie padały). Natomiast po Vitaeapis® (20 rodzin) łącznie 233,8 kg miodu. Co daje średnią z ula 11,65 kg. Pszczoły po Vitaeapis® w pełnej sile, z minimalnymi  oznakami podtrucia.

Podsumowanie zbioru miodu z gryki:
W przypadku  kontrolnych (20 uli) łączny zbiór miodu wyniósł 474,4 kg, co daje średnio z ula 23,7 kg. W rodzinach, w których podano na początku czerwca Vitaeapis® (20 uli), łączny zbiór miodu wyniósł 758,2 kg, co daje śr. z ula 37,9 kg. Jak można zauważyć po zastosowaniu Vitaeapis® w przypadku gryki (z tego samego pasieczyska) było 14,2 kg więcej miodu z rodziny pszczelej, co stanowi prawie o 60% więcej miodu w stosunku do kontrolnych (bez Vitaeapis®).

Zbiory miodu z wrzosu:
W przypadku rodzin kontrolnych (w 20 ulach) miodu łącznie otrzymałem  93,4 kg, co daje średnio z rodziny pszczelej 4,67 kg. W przypadku, gdzie zastosowałem Vitaeapis® (w 20 ulach) miodu łącznie zebrałem 148,6 kg, co stanowi średnio z ula 7,43 kg. Jak można zauważyć, po Vitaeapis® w przypadku wrzosu zebrałem prawie 3 kg więcej z rodziny pszczelej, co stanowi ~37% więcej miodu w stosunku do kontrolnych (bez Vitaeapis®).

Badania były prowadzone w Pasiece Pana Grzegorza Jasiny „Miodek” z Lublina na czterdziestu ulach (20 kontrolnych i 20 po zastosowaniu Vitaeapis® (Vitaeapis® rozpuszczony w syropie cukrowym, podany w formie polewania w uliczki międzyramkowe).

Wniosek pszczelarza: stosowanie Vitaeapis® ma wpływ na produktywność rodzin pszczelich. Ogólnie uzyskałem około 30 kg miodu więcej z jednej rodziny pszczelej. Licząc średnio 30 zł za 1 kg miodu daje to 900 zł więcej z jednostki produkcyjnej. 900 zł x 20 (uli) = 18 000 zł więcej w portfelu. Koszt podania Vitaeapis® wyniósł: 75 zł x 2=150 zł; 150 zł x 6 (razy podane) = 900 zł. Choćby tylko z tego powodu myślę, że warto zainwestować w Vitaeapis® i stosować go od wiosny po oblotach, przed każdym pożytkiem i na przezimowanie. Przemyślenia (wnioski) pozostawiam koleżankom i kolegom pszczelarzom.